How A WAM Study Group Is Put Together / Bir WAM Çalışma Grubu Nasıl Oluşturuluyor

'DREAMING THE SOUL BACK HOME'. Art by Christian Schloe.

‘DREAMING THE SOUL BACK HOME’. Art by Christian Schloe.

(Scroll down for English)

***

Yılda iki kez Scola Hermetica’da (Hermetik Okul) WAM çalışma grupları açıyoruz (WAM = Arketip Metod Bilgeliği). Bu zor, bazen biraz cesaretimizi kıran bir süreç, çünkü reklam yapmak için para ödemiyor, sadece sosyal ağları kullanıyor ve başlıca mevcut öğrencilerimizin oldukça verimli olan ağızdan ağıza yaptıkları reklama güveniyoruz. İnsanları kendileri için gerçekten yararlı olan bir şeyi ‘yapmaktan’ alıkoyan oldukça ağır olan hareketsizliği bertaraf etmeye çalışıyoruz.

Dogmatik, dini ve yargılayıcı olmayan bir yaklaşımı yaşayıp deneyimliyoruz, çünkü asırlardır kendini kanıtlamış olan, çağdaş kitaplardan veya zihinden gelmeyen bir yöntem öneriyoruz. Ayrıca eskiyip kalıplaşmış ‘sistemleri’ de öğretmiyoruz, çünkü hayatın kendisi de kalıplaşamaz; her bir öğrencimizin başka yerde sunulan yüzeysel ve alışagelmiş çalışmadan daha derine indikçe ortaya çıkan dirençle cesur bir mücadeleye girdiğine tanıklık ediyoruz. Yöntemlerini, kesin kaldıraçlarını ve derinlemesine bireyselleştirilmiş şaşırtıcı cevaplarını kullanarak aslında Felsefe’yi, Bilgelik Sevgisi’ni, eski haline getirmekle meşguluz. Burada GERÇEK, kadim zamanlardaki felsefeden bahsediyoruz, adını kullanarak çalan ve yalan söyleyen, gereksiz yere oynanan zihin oyunlarını değil!

İnsanlar çalışmamızın güzelliğinin farkında olsaydı öz-keşfe davet eden o harikulade yolculuklara katılmak için elinden geleni yapardı. Her seferinde bir fırsat sunulmaktadır, limanda doka çekilen ve oradan ayrılmak üzere olan bir gemi gibi, ta ki başka bir zamanda başka bir gemi gelene kadar.

Her sınıfta hayatın tüm alanlarından gelen 7 ila 10 kişi mevcut. Çalışmamızın zorluğundan ötürü genelde bazıları gruptan ayrılmayı seçiyor ve biz son 5 ila 7 kişi ile devam ediyoruz. İkinci yıldaki Enneagram çalışmasının akıcı bir şekilde ilerleyebilmesi için en az 5 kişi gerekmektedir. Peki neden bu kadar zor? Çünkü 3 yıllık bir kurs olduğundan alışılmış ‘hızlı tüketim’ aktivitelerin aksine zaman istiyor.  Çünkü alışılmış ‘son moda’ olan spiritüel kestirme yollara teslim olmuyor, her bir öğrencimiz onu öz-keşfe götüren ve bu anlamda hayatını değiştiren yolculukta gerçekten kendi üzerinde çalışıyor.

Ancak bu sürecin zor olmasının gerçek nedeni sadece kişisel gelişimi değil, toplumsal gelişimi de ele alıyor olmamız. Toplumumuzun gelişimi için kendi yöntemimizle katkıda bulunmaya çok hevesliyiz. Bunun için başkalarıyla çalışabilen, erdemlerini tezahür eden, benmerkezci olmayan, tamamen yaratıcı olan ve insanlığa en iyi imkanlarıyla nasıl hizmet edeceklerini bilen, dolayısıyla kendi ruhların kaderi-muallasını (değişken kader) yerine getiren istikrarlı bireyler sunuyoruz.

Sanki süreç itinayla her bir katılımcıyı kendi ‘Doğu Yolculuğu’na seçiyor. Her biri kendi yetenek ve zorluklarıyla geliyor ve tüm grup bunun olağanüstü bir şekilde yararını görüyor. Yeterince öğrenci sayısına ulaşıldığında grubu kapatıyor ve başka bir grup açılana kadar öğrenci kabul etmiyoruz. Gerçek yolculuk o zaman başlıyor!

Her birinize soruyoruz:

Bu nadir fırsatı yakalamaya hazır mısın?

‘Gerçeğin arayışında olanlar’dan oluşan bu talepkar gruba katılmaya hazır mısın?

Şimdi yeterince motive oldun mu?

Cevaplar ‘evet’ ise bu doğru zamandır! Gerçek anlamda heyecanlı olup seni sıcak bir karşılama için bekliyoruz, çünkü şimdi ‘kalbindeki arzunun varlığının gerçekliğine dönüşebildiği‘ yeri ve koşulları buldun (‘Olağanüstü İnsanlarla Karşılaşmalar’, Gurdjieff).

Sevgiler,

Nalan ve Nico

 

Bizimle bu adres üzerinden irtibata geçebilirsiniz:  nalanandnico@gmail.com

Çalışma grubun ayrıntılarına ulaşmak için tıklayınız.

Sunduklarımız’a dönmek için tıklayınız.

***

Every year, twice, we open a new WAM study group (Wisdom of the Archetypes Method) at the Scola Hermetica. It is a difficult process and sometimes a bit discouraging, as we don’t use paid advertisement, just plain social networking and mainly rely on our current students word of mouth, which is proving efficient.  We are trying to move the very heavy inertia that blocks most of the people from actually ‘doing’ something truly beneficial for themselves.

What we live and experience is a-dogmatic, a-religious, non judgmental approach, as we propose a method that has been proven through the ages, not  coming from modern books or mind information. We also do not teach old  and crystallized ‘systems’, as life itself cannot be crystallized; we are witnessing each student engaging in a brave battle against every resistance that will not fail to arise as soon as they dig deeper than the usual  surface work available else where. In its way, we are busy restoring Philosophy, the Love for Wisdom, by using its methods, clear levers and in-depth individualized baffling answers. We mean REAL philosophy, in its ancient way meaning, not the useless mind games that steal and lie in its name!

If people would realize how beautiful our  work is, they would do everything so to participate to these amazing journeys into self-discovery, each time the opportunity is offered, like a boat docking at the harbor, before leaving until another boat comes-at another time.

Each class has around seven to ten people, who come from all areas of life. Due to the difficulty of the work we do, usually some choose to leave and we move on with a lasting 5 to 7 persons. For the second year, 5 is the minimum for a smooth working with the Enneagram.  Why is it so difficult? Because it takes time, as a 3 year course, unlike the usual available ‘fast food’ activities.Because we do not give in to the usual ‘a la mode’ spiritual by-passings and every student really works on him/her self in a life changing journey of self-discovery.

But the real reason, why it is a difficult process is that we not only cover personal development but also community development. We are very eager to participate in our own way to the betterment of our society by providing sustainable individuals, capable to work with others, lead by their virtues, non-egotic, fully creative and really clear about how to serve humanity to the best of their possibilities, hence fulfilling their very own soul-destiny.

It is as, each time, the process is carefully choosing each participant to this ‘Journey to the East’ of him/her self. Each one comes with his/her gifts and challenges and the whole group will benefit from this in an extraordinary way. When the proper amount of student is met, we close the group and we do not accept anymore  people until the time to open a new study group comes again. Then the actual journey begins !

We ask each of you:

Are you ready to catch this rare chance?

Are you ready to join a demanding group of ‘seekers after truth’?

Are you now motivated enough?

If yes, then this is the right  time! We are really excited and warmly wait for you, as you have now found the place and conditions ‘where the desire of your heart can become the reality of your being’ (‘Meetings With Remarkable Men’, Gurdjieff).

Blessings,

Nalan and Nico

 

You can contact us directly here:  nalanandnico@gmail.com

More about the details of the study course here

Back to What we offer